Statystyki Quizów z kanału: #quiz
serwer irc.btgigs.info

Strona ta zawiera informacje na temat odbytych na kanale #quiz premier quizowych, tj. jednorazowych ircowych zabaw tekstowych prowadzonych na publiku kanału, w których może wziąć udział dowolna ilość osób znajdujących się w trakcie trwania quizu na kanale. Głównym celem zgromadzenia tych wyników jest zamieszczony tutaj ranking quizowiczów, tzw. Lista Mistrzów Quizowych.
Lista Mistrzów Quizowych opiera się na klasyfikacji medalowej oraz na przyznawaniu punktów graczom, którzy w danym quizie stanęli na podium. Trzy punkty dla zwycięzcy, dwa dla drugiego miejsca i jeden punkt dla osoby na trzeciej pozycji. Gdy na danej pozycji uplasuje się więcej niż jedna osoba punkty nie są dzielone.
Na stronie przedstawiono również zestawienie autorów quizowych. Podstawą tego rankingu jest łączna liczba pytań ze wszystkich przeprowadzonych na kanale quizów danego autora, a informacją dodatkową liczba tych quizów. Zarówno to zestawienie, jak i Lista Mistrzów Quizowych, obliczane i aktualizowane są automatycznie przez specjalny skrypt php z chwilą dodania do bazy kolejnego quizu. Przy czym quizy wprowadzane są zwykle zaraz po zakończeniu premiery na kanale.

Regularne quizy premierowe na #quiz odbywają się w każdą środę o godz. 19 i niedzielę o godzinie 20:00. Są to zazwyczaj klasyczne autoquizy (typu dizzy) o tematyce ogólnej, pojawiają się jednak też inne.
Premiery quizowe, są wcześniej zapowiadane w temacie na kanale, zwykle z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Serdecznie zapraszamy do gry!

W zależności od sytuacji (lub w zależności od humoru :-) chwilę przed rozpoczęciem quizu osoba prowadząca decyduje się na "odpalenie" quizu. Pamiętajmy również by przy odpowiadaniu na pytania quizów ircowych nie stosować polskich liter (np. zamiast "żółw" piszemy "zolw").

Należy pamiętać, że na kanale #quiz cały czas chodzi bot quizowy z pytaniami już przerobionymi, można trenować szybkość odpowiadania oraz sprawdzać swoją wiedzę.

Najpopularniejszym programem, działającym pod system Windows, dzięki któremu możemy wejść na sieć IRC i grać w quizy, jest mIRC. Jest to także dobry wybór jeśli pomyślimy w przyszłości o prowadzeniu własnych quizów (to bardzo łatwe, polecamy!), gdyż na dzień dzisiejszy wszystkie używane na IRC polskie skrypty quizowe umożliwiające "puszczenie" na kanale własnych quizów ircowych działają tylko pod mIRCem; są one po prostu dodatkiem do mIRCa. Program ten nie ma niestety polskiej wersji językowej, jednak jego obsługa jest dość intuicyjna. Można go ściągnąć naciskając tutaj.

Rodzaje quizów:

1. Trivia

Jest to odmiana quizu Dizzy, z tym wyjątkiem, że chodzi cały czas na kanale. Zatrzymywana jest tylko z powodu problemów bądź gdy jest przeprowadzany inny konkurs. Punktacja z tego quizu nie jest zaliczana do Ligi mistrzów, ale zbierane są statystyki.
Gdy pojawi się pytanie, należy jak najszybciej zgadnąć odpowiedź, podpowiedzią jest podana ilość liter w wyrazie w postaci kropek. Po każdych kolejnych 11 sekundach ujawniana jest kolejna litera w wyrazach, i tak aż do pięciu podpowiedzi. Gdy po 5 podpowiedzi nie padnie prawidłowa odpowiedź, bot kończy pytanie i podaje odpowiedź.

Godzina 23 - 8:
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy została ujawniona co najmniej 1 litera = 1 punkt, brak punktów ujemnych.
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy nie zostały ujawnione żadne litery = 2 punkty, brak punktów ujemnych.

Godzina 8 - 17:
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy została ujawniona co najmniej 1 litera = 1,5 punktu, brak punktów ujemnych.
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy nie zostały ujawnione żadne litery = 2,5 punktu, brak punktów ujemnych.

Godzina 17 - 23:
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy została ujawniona co najmniej 1 litera = 2 punkty, brak punktów ujemnych.
Punktacja: jedna poprawna odpowiedź, gdy nie zostały ujawnione żadne litery = 3 punkty, brak punktów ujemnych.

Komendy dla graczy:
!podp - powoduje odsłonięcie jednej litery w odpowiedzi do pytania; proszę nie nadużywać tej komendy, gdyż zostanie wyłączona
!ile - wyświetlenie liczby swoich punktów
!ile [nick] - sprawdzenie, ile punktów ma osoba o konkretnym nicku
!przyp - przypomnienie pytania
!top10 - lista 10 najlepszych quizowiczów wraz z ich punktacją
!top20 - lista 20 najlepszych quizowiczów wraz z ich punktacją

2. Dizzy quiz

Jest to najbardziej podstawowy quiz, w którym po przeczytaniu pytania odgadujemy odpowiedź.

Punktacja: jedna poprawna odpowiedź = 1 punkt, brak punktów ujemnych.

Komendy dla graczy:
!podp - powoduje odsłonięcie jednej litery w odpowiedzi do pytania; proszę nie nadużywać tej komendy, gdyż zostanie wyłączona
!ile - wyświetlenie liczby swoich punktów
!ile [nick] - sprawdzenie, ile punktów ma osoba o konkretnym nicku
!przyp - przypomnienie pytania


3. Familiada

Rozgrywka opiera się na wygraniu jednej z dwóch drużyn. Na początku gracze wybierają do których drużyn chcą dołączyć - 1 lub 2 (patrz niżej). Kapitan każdej z drużyn ma możliwość konkretnego nazwania swojego teamu. Po ustaleniu składów rozpoczyna się gra - pada hasło przewodnie lub pytanie i kilka odpowiedzi (przeważnie od 7 do 12). Po odgadnięciu wszystkich przewidzianych haseł w danej rundzie, następuje podsumowanie punktów dla każdego gracza oraz przejście do kolejnej rundy.

Punktacja: poprawna odpowiedź = od 5 do 50 punktów, w zależności od poziomu trudności (nie długości) wyrazu, ustalonego przez uruchamiającego skrypt; punkty członków jednej drużyny są sumowane i liczone wspólnie (oddzielnie dla obu drużyn), ale na koniec zostają podane także wyniki indywidualne każdego z graczy.

Komendy dla graczy:
!join 1 - dołączenie do drużyny I (jeśli gracz znajduje się w drużynie II, przechodzi do drużyny I)
!join 2 - dołączenie do drużyny II (jeśli gracz znajduje się w drużynie I, przechodzi do drużyny II)
!part - opuszczenie drużyny
!pkt - sprawdzenie składów i ilości punktów obu drużyn, czasu trwania gry oraz ilości punktów jaką w niej zdobyliśmy
!pkt [nick] - sprawdzenie ilości punktów zdobytych przez danego gracza
!przyp - przypomnienie pytania i listy odpowiedzi
!team [nazwa] - zmiana nazwy drużyny; komenda dostępna jest tylko dla jednej osoby w każdej z drużyn - pierwszej na liście graczy w drużynie


4. Milionerzy

Quiz jest podobny do teleturnieju Milionerzy. Pada pytanie i do niego cztery odpowiedzi z wariantami a, b, c lub d. Grający wybiera odpowiedź poprzez wpisanie odpowiedniej litery, np. c, jeśli uważa, że ta jest poprawna - tylko jedna jest prawidłowa. Liczy się ostatnia odpowiedź każdego gracza, ale spam nie jest mile widziany. Po zakończeniu pytania punkty dla wszystkich graczy są sumowane, a ranking punktowy uaktualniany. Po paru sekundach pojawia się kolejne pytanie.

Punktacja: pierwszy odpowiadajacy za dobra odpowiedz +3 pkt, za zla -3 pkt, drugi odpowiadajacy odpowiednio +/-2 pkt, pozostali +/-1 pkt, jesli poprawnie odpowiedziala tylko 1 osoba: BONUS +1 pkt. Poprawna odpowiedz oznacza, iz w nastepnym pytaniu punkty mnozone sa razy 2 (COMBO), dwie i wiecej poprawnych odpowiedzi z rzedu powoduje mnozenie punktow w nastepnych pytaniach razy 3 (TRIMBO). Uwaga! Mnozone sa punkty tak dodatnie jak i ujemne (!), a wiec mozna za pytanie zdobyc 12 pkt lub stracic 9 pkt; niepoprawna odpowiedz lub brak odpowiedzi kasuje mnoznik.

Komendy dla graczy:
!stat - wyświetlenie pierwszych 3 miejsc w punktacji
!ile - podanie graczowi, ktory wpisał komendę aktualnej liczby punktów oraz miejsca w punktacji
!ile [nick] - wyświetlenie liczby punktów danej osoby na kanale

5. Scrabble

Quiz podobny do znanej gry. Z podanych liter należy ułożyć jak najwięcej słów w określonym czasie. Słowo jest zaliczane tylko gdy zawiera je również słownik.

Punktacja: Ilość liter w słowie = ilość przyznanych punktów.

Komendy dla graczy:
!przyp - przypomnienie zestawu liter
!ile - ilośc punktów